Jeff fik styr på overblikket med Apacta
For Jeff fra Murermester Jeff Jensen handlede beslutningen om at begynde med Apacta først og fremmest om at få styr på hverdagen og skabe et bedre overblik over virksomheden. Med mange aktive projekter og en travl kalender blev det hurtigt svært at holde styr på både sager, økonomi og planlægning uden et samlet system.
Før Apacta oplevede Jeff, at der manglede struktur i det daglige arbejde:
"Før jeg begyndte at bruge Apacta, der var ikke noget overblik. Jeg havde ikke styr på mine sager."
I dag bruger han Apacta til alt fra ordrestyring og tidsregistrering til tilbud og økonomisk overblik. Det har gjort en stor forskel i en virksomhed med mange bolde i luften:
”Nu har jeg et overblik fra sagsnummer til alt fra leverandører til at have styr på udgifter og finde ud af, hvad der er på bundlinjen.”
For Jeff er det især vigtigt at kende sine tal og kunne følge økonomien tæt på projekterne. Han ser det som en afgørende del af at drive en sund forretning:
”Man er nødt til at vide, om man tjener penge i forhold til dækningsgrad på sine projekter, for ellers kan du ikke drive en succesfuld forretning.”
Inden han valgte Apacta, havde han været igennem flere forskellige sagsstyringssystemer, men mange af dem føltes for komplicerede og manglede de funktioner, han havde brug for som håndværker. Derfor var det især brugervenligheden, der skilte Apacta ud.
”Mange af de sagsstyringsprogrammer jeg har kigget på forinden, var for avancerede. Alt for komplekse frem for at være så brugervenlige som Apacta er.”
At systemet fungerer både på telefon, app og computer gør det samtidig nemt for Jeff at bruge i en travl hverdag. Uanset om man står på byggepladsen, sidder i bilen eller er ude hos en kunde.
Med over 200 aktive sager er det blevet afgørende for Jeff at have ét sted, hvor alt er samlet. Det gør det nemlig lettere at holde styr på aftaler, tilbud og planlægning og giver samtidig mere overskud i hverdagen:
”Alt er samlet ét sted, og det er primært det, de fleste håndværkere efterspørger.”
For Jeff er Apacta ikke bare et system til administration. Det er et værktøj, der giver ham bedre kontrol over virksomheden og mere energi i hverdagen som selvstændig.




